Skip to content

Hayvan Mezarlığı – Pet Sematary

May 27, 2008

0102.jpg

Tür : Korku
Yönetmen : Mary Lambert
Senaryo : Stephen King , Stephen King (Kitap)
Görüntü Yönetmeni : Peter Stein
Müzik : Elliot Goldenthal
Yapım : 1989, ABD , 103 dk.


Oyuncular

Dale Midkiff (Louis Creed) , Fred Gwynne (Jud Crandall) , Denise Crosby (Rachel Creed) , Brad Greenquist (Victor Pascow) , Michael Lombard (Irwin Goldman) , Miko Hughes (Gage Creed) , Blaze Berdahl (Ellie Creed) 
 
Doktor Creed ve ailesi, taşrada bir eve yerleşir. Kasaba lisesinin hekimliğini yapacak olan Creed için herşey hoştur başta. Açık hava, güzel bir ev, çocuklarının rahatça gezip oynayabileceği bir bahçe… Ama hayır, evin çok yakınında hayli işlek bir otoban vardır. Devasa kamonların vızır vızır geçtiği bu yol, yöre halkının evcil hayvanları için cehemmen olmuştur. Öyle ki, kasabadaki hayvan mezarlığının “sakinlerinden” çoğu, bu yoldaki kazalara kurban gitmiş kedi ve köpeklerdir.

Creed’lerin ihtiyar komşusu Judd Crandall, bu tuhaf mekanın üzgün çocukları ölümün gerçeği hakkında uyarmak gibi bir işlevi olduğuna inanır. Çocukça bir yazım hatası ile “cemetery” yerine “sematary” şeklinde yazılmıştır mezarlığın adı. (ki, Stephen King imzalı romanın ve ondan yapılan uyarlamanın isimleri de bu espriyi taşıyacak şekilde, “Pet Cemetery” değil, “Pet Sematary” şeklinde konulmuştur. Ama Türkçe edisyonlara ve vizyon adında “Hayvan Mezaylığı” gibi bir yanlış yazım nedense kullanılmamış…).

Creed ailesinin masum çocukları Gage ve Ellie, kedileri Winston Churchill için çok endişelenir. Fazla gezip tozarak ölüm riskini arttırmasın diye kısırlaştırılır “Church”, ama korkunun ecele faydası yoktur. Bu yüzden, zavallı hayvan bir ağır vasıtanın altında can verdiğinde, onu gömmekten başka çare kalmaz. Fakat komşuları Judd, Doktor Creed’i çocuk gözyaşlarıyla yoğrulmuş geleneksel “mezaylık” yerine, Micmac kızlderililerinden kalma, taşlık bir eski mezarlığa götürür ve Church’ü oraya gömdürür.

Ölümüne engel olamadığı bir liselinin hayaleti ile ilginç anılar yaşayan Doktor Creed, Church’ün ertesi gün sapasağlam geri gelmesiyle iyice paniğe kapılır. Bir tıp adamı olarak “mutlak gerçek” kabul ettiği her ne varsa, bu kasabada tersine dönmektedir. Judd, Ellie’nin üzülmemesi için kediyi “ölümden döndüren” eski mezarlığa gömdürdüğünü açıklar. Bu, iki adamın arasında sır olarak kalacaktır. Ancak, doktorun minik oğlu Gage de trafik kazasına kurban gidince, kaçınılmaz soru akıllarda çınlar: Ya o taşlık mezarlığa bir insan gömülürse..?

Çocuksu algılamanın saflığını taşıyan “mezaylık” yerine bir tür lanetin hüküm sürdüğü gizemli mezara gömülen Church gibi, Gage de ölümden dönecek midir? Judd doktoru uyarır: “Bazen ölüm daha iyidir…” Ama hayır, hiçbir endişe bir babayı oğlunu geri kazanmak arzusundan döndüremez. Böylece, Argento filmlerinin katil cücelerini anımsatan bir tuhaf çocuk döner geri, artık o masum ve günahsız Gage yoktur…

Hayvan Mezarlığı, şaşırtıcı ve gerilimli bir korku klasiği. Bugünlerde Dreamcatcher ile bir kez daha sinema perdesinde boy gösteren Stephen King imgelemini iyi yansıtan filmde, Star Trek: The Next Generation’daki en karizmatik Deanna Troi olarak akılalra erleşmiş Denise Crosby, Doktor Creed’in sevecen karısı Rachel’ı canlandırıyor. Hem de, tam anlamıyla “canlandırıyor”, çünkü filmin bir noktasında bu karakter de “canlanmaya” ihtiyaç duyuyor…

Ölümden dönenler ve antik gizemler ilginizi çekiyorsa, bayinize giderek Dylan Dog #3′e bir göz atın deriz…
 

cd 1 tam ekran

cd 2 tam ekran

Advertisements

From → 2005 Öncesi

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: