Skip to content

İskoçya’nın Son Kralı – The Last King of Scotland

May 27, 2008

Tür : Gerilim / Dram / Tarihi
Gösterim Tarihi : 23 Şubat 2007
Yönetmen : Kevin Macdonald
Senaryo : Jeremy Brock , Peter Morgan , Giles Foden (Kitap)
Görüntü Yönetmeni : Anthony Dod Mantle
Müzik : Alex Heffes
Yapım : 2006, İngiltere , 121 dk.


Oyuncular

Forest Whitaker (Idi Amin) , James McAvoy (Nicholas Garrigan) , Kerry Washington (Kay Amin) , Gillian Anderson (Sarah Merrit) , Simon McBurney (Nigel Stone) , David Oyelowo (Dr. Junju) , Adam Kotz (Dr. Merrit) , Barbara Rafferty (Mrs. Garrigan) 
 
Idi Amin’in Uganda’sı ile ilgili neler biliyorsunuz? Dünyanın tanıdığı en vahşi diktatörlerden bir olan Idi Amin’in Uganda’sı ile bizleri tanıştıran film, insanlık tarihinin karanlık sayfalarından birine kamerasını çeviriyor.

Tıbbi bir misyonla Uganda’ya gelen genç doktor Nicholas Garrigan, bu uzak ve çok da fazla tanımadığı ülkeye doğru yola çıktığında oldukça idealist düşüncelerle yüklüdür. Fakat bu düşüncelerinin yerini büyük bir karanlığın alması uzun sürmez. Son derece katı ve barbar bir yönetim şekli yürüten Idi Amin’in emirleri altında, hareket sınırları oldukça dardır.

Garrigan’ın kriz anlarında soğukkanlı ve başarılı çalışmalar yürüttüğünü farkeden Idi Amin, kendisini özel doktoru ve kısa zamanda da en yakın arkadaşı olarak seçer. İlk zamanlar bunun onurunu yaşasa da Garrigan’ın, nasıl bir barbarlığın parçası yapılmak istendiğini anlaması uzun sürmeyecektir. Ama yanlışlardan geri dönüş, sandığı kadar kolay olmayacaktır.

Altın Küre’de En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kimseye bırakmayan Forest Whitaker’in muhteşem oyunculuğu ile inanılmaz bir gerçeklik kattığı film, katıldığı pek çok festivalden de ödüllerle döndü. Sırada ise Oscar var!
 

//

tam ekran

cd2

tam ekran

cd 3

tam ekran

Advertisements

From → 2007

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: